Ο Ολυμπιακός «πάλεψε» για μία μυθική ανατροπή κόντρα στην Άρσεναλ, για να πάρει τελικά τη νίκη με 1-0 και να αποκλειστεί χάρη στην ήττα με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι των “16” του Europa League.

Οι ερυθρόλευκοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ πριν ανοίξουν το σκορ με τον Ελ Αραμπί και στη συνέχεια «πίεσαν» για το θαύμα, χωρίς να τα καταφέρουν.

Λεπτό προς λεπτό ο αγώνας

90’+5′: Ο Ολυμπιακός κερδίζει για 3η συνεχόμενη φορά την Άρσεναλ στο Λονδίνο αλλά έχοντας χάσει με 3-1 στον Πειραιά αποχαιρετά το Europa League

90’+2: Ο Γκράντε σφυρίζει αλλαγή σε πλάγιο του Ολυμπιακού

87′: Ο Μαρτινέλι το γύρισμα ο Ομπαμεγιάνγκ το τακουνάκι κι ο Σα κάνει τρομερή επέμβαση

Αποβάλλεται ο Μπα
84′: Άλλη μία ακατανόητη ενέργεια από τον Μπα! Ο Σενεγαλέζος κάνει το φάουλ και δέχεται την κάρτα αλλά στη συνέχεια πετάει με δύναμη τη μπάλα και ο Ισπανός διαιτητής εξαντλώντας όλη την αυστηρότητά του του βγάζει 2η κίτρινη

81′: Ο Ομπαμεγιάνγκ στην κόντρα αλλά αστοχεί και ο αυτός!

80′: Φάουλ για τον Ολυμπιακό, διώχνει ο Έντεγκααρντ

76′: Ο Έντεγκααρντ σε καλή θέση πλασάρει εντελώς άστοχα

72′ Κίτρινη κάρτα ο Εμβιλά

Μπρούμα στη θέση του Ανδρούτσου και Ραντζέλοβιτς στη θέση του Μασούρα

60΄ Σουτ ο Πεπέ, κόντραρε στον Σμιθ Ρόου και έφυγε άουτ

Ο Ελ Αραμπί σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Γκάμπριελ και έγινε το 1-0

Ελ Αραμπί και 1-0

51΄ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

Ο Χολέμπας πήρε την κεφαλια στο πρώτο δοκάρι αλλά δεν μπήκε κάποιος στην πορεία της μπάλας για να την σπρώξει στα δίχτυα

49΄ Μεγάλη ευκαιρία

49′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό

48′ Σουτ ο Φορτούνης, έφυγε άουτ

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

Τέλος του 1ου ημιχρόνου

47′ Σμιθ Ροου σούταρε, μπλόκαρε ο Σα

2 λεπτά καθυστερήσεις

34′ Ο Ολυμπιακός κυκλοφορεί τη μπάλα, αλλα δεν μπορεί να απειλήσει

29′ Σέντρα ο Ρέαμπτσιουκ, έδιωξε ο Λουίζ

Ο Γκαμπονέζος βρέθηκε απέναντι από τον Σα αλλά σούταρε ψηλά άουτ

Πολύ μεγάλη ευκαιρία ο Ομπαμεγιάνγκ

Σηκώθηκαν και οι δύο

Στο έδαφος τωρα ο Καμαρά με τον Μπεγερίν

Από μία μεγάλη φάση οι δύο ομάδες μέσα σε 2 λεπτά

Ο Ελ Αραμπί βγήκε τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον Λένο

20′ Τεράστια ευκαιρία ο Ολυμπιακός

Κεφαλιά ο Γκάμπρειλ, μπλόκαρε ο Σα

Ο Πεπέ πέρασε τον Σα που έκανε κακή έξοδο, σούταρε, αλλά ο η μπάλα βρήκε στον Σωκράτη και έφυγε ελάχιστα κόρνερ

18′ Τεράστια ευκαιρία η Άρσεναλ

17′ Κόρνερ για την Άρσεναλ

Έδιωξε ο Σωκράτης

13΄ Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα για την Άρσεναλ

10′ Πιέζει ψηλά ο Ολυμπιακός

Σηκώθηκαν και οι δύο παίκτες και φαίνεται πως θα συνεχίσουν κανονικά

Ο Σμιθ Ρόου πάτησε τον αστράγαλο του Σωκράτη

Πονάνε πολύ και οι δύο

Ο Σμιθ Ρόου πήγε να κάνει το σουτ, μπήκε μπροστά ο Σωκράτης και οι δύο παίκτες συγκρούστηκαν