Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 2-0 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, που έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των playoffs του ελληνικού πρωταθλήματος.

Σε μια αναμέτρηση όπου στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε το VAR για να παρθούν σωστές διαιτητικές αποφάσεις. Στο δεύτερο άλλαξαν όλα με τους Μπρούμα (σκόραρε δις), Εμβιλά, Ελ Αραμπί να μπαίνουν στο ημίχρονο και να βοηθούν για να πάρει τη νίκη ο Ολυμπιακός. Με την ήττα η ΑΕΚ έμεινε στο +4 από τον Παναθηναϊκό αναφορικά με την 4άδα και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Στο 74’ ο Ολυμπιακός βγήκε σε αντεπίθεση, με βολέ από τον Κρίστινσον. Ο Βαλμπουενά με τον Ελ Αραμπί ξεχύθηκαν στην επίθεση, βγήκε ψηλά ο Αθανασιάδης να πρόλαβε να διώξει, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Βαλμπουενά και στη συνέχεια σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Και λίγο πριν την ολοκλήρωση του ματς ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Μπρούμα έκλεψε την μπάλα από τον Νεντελτσεάρου και στη συνέχεια πλάσαρε σωστά τον Αθανασιάδη.