Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Indian Wells καθώς νίκησε με 2-1 σετ (6-4, 6-7, 6-2) την 20χρονη Αμερικανίδα Κόκο Γκοφ.

Η ελληνίδα τενίστρια ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρώτο σετ και αφού έκανε το break υπερασπίστηκε το σερβίς της και επιβλήθηκε με 6-4.

Εν συνεχεία, ξεκίνησε η βροχή στο γήπεδο με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας. Όταν επέστρεψαν η μάχη ήταν ξανά μεγάλη στην εξέλιξή του 2ου σετ, όπου μάλιστα η Μαρία Σάκκαρη έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς όταν σέρβιρε στο 10ο game για την νίκη- πρόκριση στον τελικό, ωστόσο έχασε τρία match points. Η Γκοφ παίρνοντας τέσσερα games στη σειρά μετέτρεψε το 2-5 σε 6-5 υπέρ της και τελικά ισοφάρισε σε 1-1, επικρατώντας με 7-5 στο tiebreak.

Στο 3ο σετ παρά το break της Αμερικανίδας, η Σάκκαρη δεν τα παράτησε και πήρε σημαντικό προβάδισμα με 4-1.

Η Γκοφ μείωσε σε 4-2, η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς της κάνοντας το 5-2, και με ένα ακόμα break «σφράγισε» το σετ, τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Στον μεγάλο τελικό η νο.9 στη παγκόσμια κατάταξη Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ.