Η Ολλανδία επικράτησε με 3-2 επί της Αυστρίας και προκρίθηκε στους “16” του Euro 2024. Τους ακολούθησαν στην επόμενη φάση και οι “οράνιε”, παίρνοντας την τρίτη θέση στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης.

Η Αυστρία είχε την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα του αγώνα, η Ολλανδία δεν μπόρεσε να την πιέσει και να της χαλάσει την ανάπτυξη και μόλις στο 6′ δέχθηκε το σοκ. Ο Αρναούτοβιτς έβγαλε ωραία κάθετη για τον Πρας, ο δεύτερος έκανε την παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά, ο Μάνελ έκανε την προβολή για να διώξει για τους “οράνιε” αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Ολλανδία προσπάθησε να ανεβάσει “στροφές” και να φτάσει στην ισοφάριση. Η Αυστρία, όμως, έδειξε… διαβασμένη και κατάφερε να την μπλοκάρει στο χώρο του κέντρου. Μάλιστα, στο 37′ -και μετά από κομπίνα σε κόρνερ- ο Ζάμπιτσερ σούταρε με δύναμη και ο Φερμπρούχεν έδιωξε ενστικτωδώς, ενώ στην εξέλιξη της φάσης έδιωξε την μπάλα και προ του Αρναούτοβιτς!

Η κορυφαία στιγμή της Ολλανδίας στο πρώτο μέρος χάθηκε στο 26′, με τον Μάλενς να πλασάρει άστοχα, από πλεονεκτικό σημείο, μέσα από την αντίπαλη μεγάλη περιοχή.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Ολλανδία έφτασε στο 1-1. Οι “οράνιε” ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση στο 47′ μετά το κλέψιμο του Χεετρούιντα, ο Σίμονς έτρεξε, έδωσε στον Χάκπο, ο οποίος με υπέροχο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

Η Ολλανδία πίεσε για να φτάσει στην ανατροπή, αλλά η Αυστρία κατάφερε να την σκοράρει ξανά. Ο Γκρίλιτς έκανε ωραία την κίνηση από τα αριστερά, γέμισε προς την περιοχή, ο Σμιντ πήρε την καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα βρήκε και στο πόδι του Ντε Φράι, που προσπάθησε να διώξει και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2

Ακολούθησε ένας μικρός… χαμούλης, με τις δυο ομάδες να σκοράρουν. Η Ολλανδία σκόραρε στο 75′ με τον Ντεπάι, ένα γκολ που αρχικά ακυρώθηκε για χέρι, αλλά στη συνέχεια πήρε την έγκριση του ίδιου του διαιτητή. Το 2-2 έμεινε για πολύ λίγο. Στο 80′ η Αυστρία πήρε και πάλι το προβάδισμα (3-2) με τον Σάμπιτσερ να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Τέλος του αγώνα – Η Αυστρία είναι πρώτη στον όμιλο

Δίλεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού

90’+3′: Κόρνερ για την Ολλανδία

90′: Εξι λεπτά οι καθυστερήσεις

ΓΚΟΛ η Αυστρία
81′: Ο Σάμπιτσερ στην πλάτη της άμυνας κεραυνοβολεί τον Φερμπρούχεν και κάνει το 3-2

Μετράει το γκολ
Δεν υπάρχει φάουλ και ο Ντεπάι ισοφαρίζει σε 2-2

Πάει να δει τη φάση ο διαιτητής

75′: Ο Ντεπάει παίρνει την κεφαλιά και σκοράρει αλλά το γκολ ελέγχεται για επιθετικό φάουλ του Βέγκχορστ

Νέα ανατροπή σκηνικού στον Δ’ όμιλο… Η Γαλλία εδραιώνεται στην πρώτη θέση, καθώς προηγείται 1-0 της Πολωνίας και είναι στους 7 βαθμούς, η Αυστρία είναι δεύτερη με 6 βαθμούς και η Ολλανδία τρίτη με 4 βαθμούς

59′: Σέντρα στην περιοχή των Ολλανδών ο Σμιντ με κεφαλιά (και με τη βοήθεια του Ντε Φράι) κάνει το 2-1

Με το γκολ της Ολλανδίας, οι Αυστριακοί από πρώτοι βρέθηκαν τρίτοι, οι Γάλλοι από δεύτεροι είναι πρώτοι κι οι Ολλανδοί από τρίτοι ανέβηκαν δεύτεροι

ΓΚΟΛ η Ολλανδία

47′: Οι Ολλανδοί κλέβουν και βγαίνουν στην κόντρα με τον Ντεπάι να βρίσκει τον Χάκπο κι ο τελευταίος μετά από προσποίηση πλασάρει για το 1-1

Σέντρα στο Β’ ημίχρονο

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

38′: Η Αυστρία αγγίζει το 2-0 σε τεράστια διπλή ευκαιρία… Αρχικά ο Φερμπρούχεν διώχνει το σουτ του Σάμπιτσερ και στη συνέχεια από την κόντρα ευνοείται ο Αρναούτοβιτς ο οποίος στο τετ α τετ κάνει αδύναμο πλασέ

35″: Ο Κούμαν κάνει νωρίς την πρώτη του αλλαγή με τον Τσάβι Σιμονς να παίρνει τη θέση του Φέιρμαν

26′: Κόρνερ για την Ολλανδία… Πάνω κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά

23′: Ο Μάλεν έχει την ευκαιρία να εξιλεωθεί καθώς βγαίνει στο τετ α τετ αλλά στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι!

14′: Πρώτη φάση για την Ολλανδία με τον Ράιντερς να αστοχεί από το ύψος του πέναλτι

6′: Από το γύρισμα στην περιοχή ο Μάλεν στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του

6′: Η Αυστρία είναι συνεχώς στην επίθεση

2′: Πρώτη καλή στιγμή για την Αυστρία με τη σέντρα στην περιοχή, χωρίς όμως να γίνει τελική προσπάθεια