Eιλικρινά: Ποιος ασχολείται -στα σοβαρά- με το debate του ΠΑΣΟΚ;
prodeals.gr

Τουρκία – Γεωργία 3-1: Οι Τούρκοι πήραν το ντέρμπι και έκαναν βήμα πρόκρισης

Η Τουρκία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην διοργάνωση

H Τουρκία κέρδισε με 3-1 την Γεωργία στο Signal Iduna Park του Ντόρτμουντ.

Πιο συγκεκριμένα με δύο καταπληκτικά γκολ με… άπιαστους κεραυνούς απ’ τους Μιουλντούρ (25’) και Γκιουλέρ (65’) κι άλλο ένα του Ακτούρκογλου στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισαν στην Τουρκία τη μεγάλη νίκη επί της Γεωργίας με 3-1 στο Signal Iduna Park του Ντόρτμουντ, στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του EURO 2024 κι έδωσαν… αέρα πρόκρισης απ’ το πρώτο κιόλας ματς στην ομάδα του Βιτσέντσο Μοντέλα.

Ο Μικαουτάτζε ισοφάρισε προσωρινά για τους Γεωργιανούς στο 32’, που δεν μπόρεσαν ωστόσο να βρουν δεύτερη «απάντηση» μετά το υπέροχο γκολ του άσου της Ρεάλ Μαδρίτης κι έμειναν με… άδεια χέρια στο πρώτο παιχνίδι τους σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων η Γεωργία είχε δοκάρι με τον Κβαρατσκέλια, ενώ αμέσως μετά ο Ακαϊντιν έδιωξε πριν περάσει η μπάλα και στην εξέλιξη της φάσης ο Ακτούρκογλου πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 3-1, καθώς ο Μαμαρντασβίλι είχε φύγει απ’ το τέρμα του για να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης.

Αναλυτικά ο αγώνας

ΓΚΟΛ η Τουρκία
90’+7′: Ο Μαμαρντασβίλι χωρίς λογική ανεβαίνει στο κόρνερ, οι Τούρκοι κλέβουν κι ο Ακτούρκογλου στην κενή εστία διαμόρφωσε το 3-1

90’+6′: Νέα απίθανη διπλή ευκαιρία για τους Γεωργιανούς με δοκάρι και στη συνέχεια ο Ακαϊντίν έδιωξε σε κόρνερ

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
90’+3′: Σέντρα στην περιοχή, οι αμυντικοί δε διώχουν κι ο Μικαουτάντζε παίρνει τη μπουκιά από το στόμα του Κοτσορασβίλι και στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι από τη γραμμή της μικρής περιοχής

90′: Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

87′: Ο Μαμαρντασβίλι διώχνει εκπληκτικά την κεφαλιά και κρατάει ζωντανή την ομάδα του

Δοκάρι η Γεωργία
70′: Ο Κοτσορασβίλι κάνει τρομερή ντρίμπλα στον Ακαϊντίν αλλά στη συνέχεια στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι της Τουρκίας

69′: Ο Καντίογλου στο γύρισμα ο Κοκτσού στο κακό τελείωμα

Από τα 26 μέτρα από την εστία το σουτ του Γκιουλέρ, ενώ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα έχοντας ταχύτητα 118 χλμ την ώρα!

66′: Ο Αρντά Γκιουλέρ δείχνει γιατί τον απέκτησε πέρσι η Ρεάλ! ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ ΣΟΥΤ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΕΑΡΟ ΤΟΥΡΚΟ

58′: Ο Ακαϊντίν προλαβαίνει τον Μικαουτάτζε και παραχωρεί κόρνερ

57′:Ο Τσαλνάνογλου στο φάουλ ο Μαμαρντασβίλι διώχνει δύσκολα

52′: Ο Κβαρατσχέλια στην ατομική ενέργεια και το γύρισμα με τον Μικαουτάτζε να γυρίζει και να σουτάρει από τη μικρή περιοχή αλλά η μπάλα κοντράρει στους αμυντικούς

Σέντρα στο Β’ ημίχρονο

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

35′: Ο Μικαουτάτζε χάνει απίστευτη ευκαιρία για να κάνει την ανατροπή στέλνοντας τη μπάλα άουτ από τα πέντε μέτρα!

ΓΚΟΛ η Γεωργία
32′: Ο Μικαουτάτζε μόνος του στη γωνιά της μικρής περιοχής πλασάρει και ισοφαρίζει σε 1-1… Το πρώτο γκολ της Γεωργίας σε τελική φάση Euro

30′: Δύσκολη επέμβαση του Γκιουνόκ στο σουτ του Κοτσορασβίλι

27′: Με τη σέντρα οι Τούρκοι κλέβουν και βγαίνουν στην κόντρα με τον Γιλντίζ από κοντά να πετυχαίνει το 2-0, αλλά το γκολ να ακυρώνεται μέσω VAR για οφσάιντ

ΓΚΟλ η Τουρκία
26″: ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Μιλντούρ! Στην απομάκρυνση των αμυντικών με άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι

11′: Η απάντηση της Γεωργίας ήρθε με το σουτ του Μεκβαμπισβίλι που κοντράρει και ο Γκιουνόκ διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

Δοκάρι η Τουρκία
10′: Η άμυνα της Γεωργίας πελαγοδρομεί και ο Αϊχάν με συρτό σουτ σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Μαμαρντασβίλι

9′: Δεύτερη τελική για τους Τούρκους και πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά και πάλι άστοχη κεφαλιά