Η Εθνική Νέων Ανδρών, με ψυχραιμία και θέληση στις κρίσιμες στιγμές, νίκησε το Βέλγιο με 70-68 και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Κωνσταντινίδης με 19 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της Ελλάδας, με τον Ζούγρη να προσθέτει 14. Ο Καρακώστας είχε 9, Παρασκευόπουλος και Μπουντούρης από 8. Για τους Βέλγους ο Μπράιντ Τζούνιορ με 19 και ο Μισιά-Ντιό με 17 ήταν οι κορυφαίοι.

Το παιχνίδι άρχισε με ανησυχία καθώς ο Σαμοντούροβ τραυματίστηκε στο γόνατο, όμως ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό και επέστρεψε. Η Ελλάδα είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 21-15 σε αυτό το διάστημα.

Οι Βέλγοι όμως έκαναν εξαιρετική δεύτερη περίοδο, η Εθνική μας δυσκολευόταν σημαντικά σε άμυνα κι επίθεση και με επιμέρους σκορ 25-10 οι αντίπαλοί μας πήγαν στην ανάπαυλα με υπέρ τους σκορ 40-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα επέστρεψε, έδειξε την ικανότητά της και μάζεψε τη διαφορά στο 50-46, στηριζόμενη κυρίως στην εξαιρετική της άμυνα. Στο 36’ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε προβάδισμα 57-56. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, έφτασε στην ισοπαλία στο 62-62.

Μια βολή έδωσε στους Βέλγους προβάδισμα 63-62, για να ακολουθήσει τρίποντο του Καρακώστα για το 65-63 της Ελλάδας στο 1:21 πριν το τέλος. Οι Βέλγοι ισοφάρισαν αλλά στα 39’’ ήρθε νέο τρίποντο απ’ τον Κωνσταντινίδη για το 68-65! Ο Μισιά-Ντιό αστόχησε για τρεις και ο Κωνσταντινίδης με μία στις δύο βολές έκανε το 69-65 στα 10’’.

Οι Βέλγοι αστόχησαν σε τρίποντο, ο Μισιά-Ντιό πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε βολές, ευστοχώντας για το 69-67. Ο Κωνσταντινίδης ξανά ήταν αυτός που πήγε στη γραμμή της φιλανθρωπίας, ευστοχώντας στη μία για το 70-67 στα 3,4 δεύτερα.

Η Ελληνική ομάδα επέλεξε να κάνει φάουλ στο 1 δευτερόλεπτο. Ο Τέμερμαν ευστόχησε στην πρώτη και έχασε τη δεύτερη, με το ματς να τελειώνει στο 70-68 για την Εθνική μας!

Αυτό ήταν το 32ο μετάλλιο στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ. Οι Εθνικές μας μετρούν 10 χρυσά, 11 ασημένια και 11 χάλκινα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 40-31, 48-42, 68-70