Την καλύτερή του εμφάνιση μέχρι στιγμής για τη φετινή σεζόν έκανε ο Ολυμπιακός, νικώντας τον Άρη στο ΣΕΦ με 102-72 για την 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Μυθικό πρώτο δεκάλεπτο από τους Πειραιώτες που βρέθηκαν μπροστά με διαφορά 23 πόντων (35-12) έχοντας 14 ασίστ και σουτάροντας με 12/13 δίποντα και 2/3 τρίποντα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο προβάδισμα που πήρε από νωρίς η ομάδα του, για να δώσει ανάσες σε βασικούς του παίχτες και να εξετάσει την απόδοση των αναπληρωματικών του.

Αξίζει να σημειωθεί η επιθετική πολυφωνία του Ολυμπιακού, καθώς τρεις παίχτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ και ο Φαλ έδειξε καλή εικόνα, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Σάσα Βεζένκοφ που πέτυχε 22 πόντους (7/7 δίποντα, 1/2 δίποντα και 5/5 βολές), τρομερός και ο Ράιτ (23π.) όπως επίσης και ο Φουρνιέ (11π., 7 ασίστ).

Αντιθέτως για τον Άρη οι μόνοι παίχτες που είχαν αξιόλογη εμφάνιση ήταν οι Νόλεϊ (21π.) και Ντε Τζούλιους (17π.).

Τα δεκάλεπτα: 35-12 (1η περίοδος), 57-31 (2η περίοδος), 76-49 (3η περίοδος), 102-72 (4η περίοδος).